top of page
מה זה דיקור סיני

מה זה דיקור סיני?

d1.jpg

אקופונקטורה, המוכרת בארץ בשם דיקור סיני, הינה אמנות החדרת מחטים סטריליות, חד פעמיות ודקות במיוחד אל נקודות שונות בגוף, במטרה ליצור גירוי שמסייע לגוף לחזור ולבצע את פעילות הריפוי הטבעית שלו.

על פי תפיסת הרפואה הסינית, קיימת בגוף האדם מערכת ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, שלאורכם פזורות מאות נקודות דיקור. כל אחת מנקודות הדיקור משוייכת אל איבר או מייצגת תיפקוד מסויים בגוף. החדרת מחט אל נקודה מסויימת על המרידיאן משפעלת את הנקודה. שילוב נכון בין קבוצת נקודות דיקור בעלות ההשפעה הרצוייה על הסימפטום ממנו סובל המטופל, מבטיח תוצאות ריפוי חיוביות וארוכות טווח. דיקור סיני משקם את זרימת הצ'י, מחדש את האיזון בין הין והיאנג, מחזיר את ההרמוניה לגוף ויוצר סביבה אופטימלית שבה הגוף יכול לרפא את עצמו.

כיצד עובד הדיקור הסיני

כיצד עובד הדיקור הסיני?

על פי תפיסת הרפואה הסינית, מחלה נוצרת עקב בעייה בזרימת תצורת האנרגיה בגוף האדם. אנרגיה זו נקראת בשפה הסינית צ'י (Qi). הצ'י בראי הרפואה הסינית אינו רק "אנרגיה" והוא משפיע הן על הגוף והן על הנפש. זהו מושג בסיסי ברפואה הסינית שהבנתו מהווה מפתח בריפוי כאבים ומחלות. לצ'י קיימת אינטילגנציה מיוחדת והוא מעביר סוגים שונים של אינפורמציה ממקום למקום בגוף. הצ'י זורם בתוך ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, שמהווים למעשה גם פתח גישה אליו. כל עוד הצ'י במרידיאנים זורם ללא הפרעה, האדם מרגיש טוב ובריא. אורח חיים, הרגלי תזונה, רגשות, שינויים בסביבה, מצב נפשי, גיל ותורשה יכולים להפר את האיזון הפנימי בגוף. חוסר האיזון בין ין ליאנג גורם לתקיעות בזרימת כוח החיים, הצ'י, ומביא להתפתחות כאבים ומחלות.

ניתן להשפיע ולאזן את זרימת הצ'י במרידיאנים באמצעות החדרת מחט אל נקודות הדיקור. החדרת המחטים מאפשרת להסדיר מחדש את הצ'י: ניתן להחליש או להגביר את זרימתו ואף לכוון אותו מחדש על פי הצורך. כתוצאה מכך, מתאזנת פעילותם האנרגטית והמטבולית של האיברים הפנימיים. הדיקור הסיני משקם את זרימת הצ'י, מחדש את האיזון בין הין ליאנג ומחזיר את ההרמוניה לגוף.

לפי ההסבר המדעי המודרני, הדיקור הסיני גורם למגוון רחב של תהליכים בגוף. החדרתן של המחטים אל נקודת הדיקור גורמת לגירוי סיבי העצב. אילו שולחים מסרים דרך חוט השידרה אל איזור ההיפותלמוס שבמוח, אשר בתגובה מתחיל בשחרור מוגבר של משככי הכאב הטבעיים של הגוף – האנדורפינים. מחקרים הוכיחו שהדיקור הסיני גורם גם לשחרור של מוליך עצבי (ניאורוטרנסימטר) הנקרא סרוטונין, הממלא תפקיד ראשי בתחושות ורגשות הקשורים למצב הרוח, וכן לשחרור קורטיזול, המטפל בדלקות. חומרים כימיים המשוחררים אל תוך הגוף כתוצאה מהדיקור גורמים לשחרורם של הורמונים וחומרים כימיים אחרים נוספים המשפיעים על יכולת הבקרה והוויסות הפנימי בתוך הגוף.

שינויים ביוכימיים אילו הנגרמים כתוצאה מהדיקור מגרים וממריצים את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף ולפיכך מסייעים בשיכוך כאב, תיקון תאי גוף פגועים, חיזוק המערכת החיסונית ושיפור מצב הרוח.

d2.jpg
אילו מצבים מתאימים לטיפול באמצעות דיקור סיני

אילו מצבים מתאימים לטיפול באמצעות דיקור סיני?

למרות שלעיתים קרובות הטיפול בדיקור סיני מקושר לטיפול בכאב, הרי שבידיים מיומנות הוא יכול לסייע במגוון רחב ביותר של בעיות רפואיות. הדיקור הסיני יעיל במיוחד הן כטיפול בפני עצמו והן כטיפול תומך או משולב בטיפולים רפואיים אחרים. ארגון הבריאות העולמי מכיר בדיקור הסיני כטיפול יעיל בקשת רחבה של מחלות, בעיות רפואיות וסימפטומים שונים. מספר דוגמאות כולל:

הפרעות במערכת עיכול: גסטריטיס (דלקת הקיבה), יתר-חומציות במערכת העיכול, מעי רגיז, עצירות, שלשול.

הפרעות בדרכי הנשימה: סינוסיטיס, כאבי גרון, ברונכיטיס, אסטמה, זיהומים בדרכי הנשימה.

הפרעות ניאורולוגיות והפרעות במערכת השרירים והשלד: כאבי ראש, התכווצויות שרירים בלתי רצוניות, אפילפסיה, טרשת נפוצה, כאב צוואר, דלקת עצבית, כתף כפואה, מרפק טניס, דלקות בגידים, כאב גב תחתון, סכיאטיקה (אישיאס), דלקת מפרקים ניוונית.

הפרעות הקשורות למערכת השתן, מחזור ובעיות פריון.

הדיקור הסיני יעיל במיוחד בטיפול בבעיות הקשורות למתח, דחק (סטרס) ומצבים רגשיים. הדיקור הוכח כיעיל בחיזוק המערכת החיסונית, ולכן ממלא תפקיד חשוב בטיפול באלרגיות ובתסמונת העייפות הכרונית ("מחלת היאפים"). הדיקור הסיני אפקטיבי במיוחד במקרים בהם הפתרונות שמציעה הרפואה המערבית הינם מוגבלים, למשל בטיפול בכאב כרוני, במחלת הסרטן או בהתמכרויות. מחקרים מדעיים הוכיחו שיפור משמעותי במצבם של למעלה מ-60% ממטופלים שטופלו באמצעות דיקור סיני לאחר ארוע מוחי.

הטיפול בדיקור סיני משפר ומסדיר את זרימת הדם בגוף. המרצת זרימת דם מזינה את הרקמות, מעודדת החלמה של תאים ורקמות בגוף, מסדירה את התיאבון, מעודדת בהירות מחשבתית ומקלה על יכולת הריכוז, עוזרת בהסדרת דפוסי השינה ותורמת לתחושת רוגע כללית.

האם דיקור סיני באמת עובד
d3.jpg

האם דיקור סיני באמת עובד?

אכן כן! ב-4000 השנים האחרונות, יותר אנשים טופלו בהצלחה באמצעות דיקור סיני מאשר באמצעות כל מגוון שיטות הטיפול המשולבות יחד. כיום הדיקור הסיני אומץ על ידי מערכות הבריאות בכל רחבי העולם ומאות מחקרים הוכיחו את יעילותו.

המחקר הגדול ביותר בהיקפו נערך בגרמניה וכלל כ-40 אלף מטופלים, כולם סבלו מכאבים מסוגים שונים. הנבדקים עברו סדרת טיפולי דיקור בעשרות מרכזים בגרמניה והדיווחים בתום הטיפול הצביעו על הטבה בכאב אצל 89.2% מהמטופלים. רוב המחקרים המתפרסמים בתחום מחזקים את התמיכה ביעילותו של הדיקור הסיני.

ניתן לשלב טיפול בדיקור סיני עם טכניקות טיפול נוספות, כגון רפואה מערבית, פיזיותרפיה, אוסטיאופתיה, כירופרקטיקה, הומיאופתיה או נטורופתיה.

חשוב מאוד ליידע את כל הגורמים המטפלים על כל סוגי הטיפולים והתרופות שהינך נוטל/ת, על מנת לאפשר לך להפיק את המירב מהטיפולים שהינך מקבל/ת.

האם עלי להאמין
האם הטיפול בדיקור סיני כואב
depositphotos_90238642-stock-photo-hand-

האם עלי להאמין בדיקור על מנת שהטיפול יצליח?

התשובה היא לא. בעלי חיים רבים, כגון חתולים, כלבים, סוסים וחיות אחרות מטופלים בהצלחה באמצעות דיקור סיני והם מהווים הוכחה טובה לכך שלא צריך להאמין בדיקור על מנת שהוא יעבוד. בעלי החיים לא מבינים את תהליך הדיקור ואת מנגנון הפעולה שלו, ועדיין ההצלחה בטיפול רבה.

יחד עם זאת, גישה וחשיבה חיובית עשויות להגביר את השפעת הטיפול בדיוק כפי שגישה שלילית עשוייה לעכב את השפעתו של הדיקור הסיני או כל טיפול אחר. אי נקיטת עמדה לא תשפיע לרעה על תוצאות הטיפול.

d4.jpg

האם הטיפול בדיקור סיני כואב?

הדיקור הסיני ברוב המקרים אינו מורגש ובוודאי שאינו כואב. מחטי הדיקור הינן עדינות ודקות מאוד, בדרך כלל דקות יותר משערות ראשו של אדם ולפיכך במרבית המקרים החדרתן אינה מלווה בתחושת כאב כלל. לחליפין תתכן תחושת עקצוץ או דקירה קלה ביותר.  לאחר החדרת המחטים תתכן תחושה של "כובד", עקצוץ או תחושת חום סביב המחט. זהו אפקט רצוי ביותר, שכן הוא מעיד על כך שהגוף מגיב לטיפול ומאזן את עצמו באפקטיביות.

בדרך כלל, עם החדרת המחט הראשונה, מתחלף החשש הגדול בהבעת תמיהה ובשאלה "זה הכל?!" תחושת הפחד נעלמת באופן כמעט מיידי ומתחלפת בשלווה המאפיינת את תהליך הריפוי בגוף, תהליך המוביל לתוצאות נפלאות!

depositphotos_81821306-stock-photo-woman
bottom of page