top of page
בדיקה ראשונית ואבחנה

בדיקה ראשונית ואבחנה

בפגישתך הראשונה במרכז לשיכוך כאב בקיסריה, ד"ר גולדמן-רידל תעבור עימך על ההסטוריה הרפואית שלך. תשאול מקיף זה יכלול את ההסטוריה הרפואית שלך ושל בני משפחתך מדרגה ראשונה, שאלות על אורח חייך, מצבך האישי, הסטוריה של מחלות ונטילת תרופות, בדומה לסקירה שנערכת ע"י רופא המשפחה. יתכן שתישאל שאלות שנראה כי אינן קשורות למצבך הנוכחי, אולם הן תעזורנה לה להבין מהי הסביבה שבה הינך חי ומה מתרחש בתוך גופך. לאחר מכן תיבדק באמצעות טכניקות שקיימות כבר אלפי שנים, על מנת להתאים לך את הטיפול הטוב ביותר עבורך.

דוקטורים לרפואה סינית מאבחנים חוסר איזון בגוף באמצעות ארבעה אמצעי הערכה. הראשון הינו התבוננות על מראהו הכללי של המטופל, התנהגותו, יציבתו, שפת גופו, גוון פניו, הלשון, וכן על סימנים אחרים הקשורים לכאב או למחלה. השני הינו הקשבה והרחה (בסינית, מבוטאים שניהם כמילה אחת), לצליל הקול, דפוס הנשימה או ריחות חריגים הנובעים מגופו של המטופל. אמצעי האבחון הבא הינו התשאול, אודות תסמינים, הסטוריה רפואית ומהלך המחלה.

לבסוף – מתבצעת בדיקה באמצעות מישוש אזורים שונים בגוף ובמיוחד מישוש הדופק בשורשי שתי כפות הידיים.

שניים מתוך ארבעת אמצעי האבחון הללו הינם יעילים במיוחד להגדרת סוג חוסר האיזון בגופו של המטופל. האחד, הינו מישוש הדופק בשלוש נקודות בשורשי שתי כפות הידיים. בעוד שברפואה המערבית בדיקת הדופק מתייחסת בעיקר לקצב ולסדירות, הרי שברפואה סינית מישוש הדופק מספק לרופא מידע רב על המתרחש בתוך הגוף. כל נקודה מספקת אינפורמציה על מצבו של איבר פנימי אחר. ברפואה הסינית מוגדרות 28 איכויות שונות לדופק, שכל אחת מהן משוייכת למצב פנימי מסויים בתוך הגוף.

כלי אבחון שני יעיל במיוחד הינו בדיקה יסודית של הלשון, שבשל היותה השריר היחיד החשוף בגוף האדם ולפיכך ניתן להסתכל עליו, הרי שהיא נחשבת למדיד מצויין לאבחון חוסר הרמוניה. בעיניו של רופא מנוסה, צורת הלשון, צבעה ומרקמה, תנועתה והציפוי שלה, יכולים לספק כמות עצומה של מידע על המתרחש בתוך גופו של המטופל.

לאחר הבדיקה, תוגדר האבחנה מנקודת הראות של הרפואה הסינית. גוף האדם אינו רק אוסף של תאים, רקמות ועצמות, אלא הוא מהווה מערכת מורכבת של תהליכים משולבים הנתונים להשפעתם של הניגודים הפועלים בתוכו – חוסר או עודף, ין או יאנג. הפרת האיזון בגוף גורמת להפרת ההרמוניה וכתוצאה מכך, מופיעים סימפטומים או מחלות. הרופאה תאבחן את דפוס חוסר ההרמוניה ותבנה תכנית ופרוטוקול טיפול שמטרתם להחזיר את האיזון והתיפקוד האופטימלי לגוף.

 

t1.jpg
טיפול

טיפול

הטיפול בדיקור סיני מתבצע בשכיבה על מיטת הטיפולים. מחטים חד פעמיות תוחדרנה בעדינות אל נקודות דיקור בגוף אשר תואמות את מצבו הרפואי של המטופל. מחטי הדיקור הינן עדינות ודקות מאוד, בדרך כלל דקות יותר משערות ראשו של אדם ולפיכך במרבית המקרים החדרתן של המחטים אינה מלווה בתחושת כאב כלל. לחליפין תתכן תחושת עקצוץ או דקירה קלה ביותר.  לאחר החדרת המחטים, תעזוב הרופאה את חדר הטיפולים לפרק זמן של 20-30 דקות, שבמהלכן נמצא המטופל בתהליך הרפייה המאפשרת למחטים לבצע את פעולתן. בפרק זמן זה תתכן תחושה של "כובד", עקצוץ או תחושת חום סביב המחט. זהו אפקט רצוי ביותר, שכן הוא מעיד על כך שהגוף מגיב לטיפול ומאזן את עצמו באפקטיביות. לאחר הוצאת המחטים, הרופאה תדון עימך על הצעות לשינויים ספציפיים בתזונה ובאורח החיים שיעזרו לך בריפוי. יתכן והיא תמליץ על לקיחת פורמולת צמחי מרפא סיניים שמתאימה למצבך.

מיקומן של נקודות הדיקור עשוי להשתנות בין טיפול אחד למשנהו. גם טכניקת הדיקור עשוייה להשתנות בהתאם להתקדמות הגוף בתהליך הריפוי. לדוגמה, יתכן שימוש בטכניקת חיזוק באזורים שבהם אובחן חוסר, או בטכניקת פיזור באזורים הסובלים מעודף.

t2.jpg
האם קיימות תופעות לוואי לטיפול

האם קיימות תופעות לוואי לטיפול?

בדרך כלל לא! הטיפול בדיקור סיני הינו לרוב מאוד מרגיע ומרענן. ארגון הבריאות העולמי מדווח כי תופעות לוואי כתוצאה מטיפול בדיקור סיני הינן נדירות ביותר, ולפיכך דיקור סיני הוכח כטיפול יעיל ובטוח. החדרת המחטים גורמת לתיעול מחודש של האנרגיה בגוף. כתוצאה מכך מפריש הגוף חומרים כימיים שונים, משככי כאב והורמונים ומתחיל תהליך של ריפוי.

לעיתים יכולות להופיע תופעות כגון החמרה בכאב או שינוי בתאבון, במצב נפשי או בדפוס הפרשות הגוף. שינויים אלה נמשכים כ-24 שעות ואינם צריכים להוות מקור לדאגה, מאחר והם מהווים אינדיקציה שהדיקור אכן גורם לשינוי בתוך הגוף.

לעיתים קרובות קיימת תחושה של הרפייה עמוקה מיד לאחר הטיפול (בדומה לתחושה הנחווית אחרי מסאז' מרגיע) שלעיתים נתפשת בטעות כעייפות. תופעה זו חולפת זמן קצר לאחר תום הטיפול. 

t3.jpg
לכמה טיפולים אזדקק

לכמה טיפולים אזדקק?

לטיפולי הדיקור יש אפקט מצטבר על איזון זרימת האנרגיה בגוף. מספר הטיפולים משתנה ממטופל למטופל ותלוי במצבו הגופני ובחומרת מחלתו. במקרים סבוכים וכרוניים, בדרך כלל מומלצים שני טיפולים בשבוע למשך מספר שבועות. במצבים אקוטיים נדרש לרוב מספר קטן יותר של טיפולים. לאחר ההטבה במצב, טיפולים משמרים ניתנים אחת ל-3-4 שבועות והינם אפקטיביים במיוחד.

t4.jpg
האם קיימות המלצות ל"עשה" ו"אל תעשה" ביום הטיפול

האם קיימות המלצות ל"עשה" ו"אל תעשה" ביום הטיפול?

כן. על מנת להגדיל את אפקטיביות הטיפול, חשוב ורצוי לנהוג על פי הקווים המנחים הבאים. תכנן/י את לוח הזמנים שלך באופן שבו תוכל/י לנוח, או לפחות לא לעבוד קשה מיד לאחר הטיפול. קו מנחה זה חשוב לפחות בטיפולים הראשונים בסדרה. המשך/י לקחת את התרופות שלך כפי שנרשמו על יד רופא המשפחה. שימוש באלכוהול או בסמים בשבוע שלפני הטיפול ישפיע על האפקטיביות שלו. בימים שבין טיפול אחד למשנהו רצוי לרשום או לזכור כיצד הגיב גופך לטיפול. דיווח לרופאה על כל שינויי בדפוס או בעוצמת הכאב יעזור בהתאמת הטיפול הבא למצבך.

רצוי שלא לאכול ארוחה גדולה במיוחד לפני או מיד אחרי הטיפול.  רצוי שלא לעסוק בפעילות גופנית אינטנסיבית, לקיים יחסי מין או לשתות אלכוהול כשש שעות לפני או אחרי הטיפול.

t5.jpg
bottom of page