דיקור סיני

כיצד עובד הדיקור הסיני?

על פי תפיסת הרפואה הסינית, מחלה נוצרת עקב בעייה בזרימת תצורת האנרגיה בגוף האדם. אנרגיה זו נקראת בשפה הסינית צ'י (Qi). הצ'י בראי הרפואה הסינית אינו רק "אנרגיה" והוא משפיע הן על הגוף והן על הנפש. זהו מושג בסיסי ברפואה הסינית שהבנתו מהווה מפתח בריפוי כאבים ומחלות. לצ'י קיימת אינטילגנציה מיוחדת והוא מעביר סוגים שונים של אינפורמציה ממקום למקום בגוף. הצ'י זורם בתוך ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים, שמהווים למעשה גם פתח גישה אליו. כל עוד הצ'י במרידיאנים זורם ללא הפרעה, האדם מרגיש טוב ובריא. אורח חיים, הרגלי תזונה, רגשות, שינויים בסביבה, מצב נפשי, גיל ותורשה יכולים להפר את האיזון הפנימי בגוף. חוסר האיזון בין ין ליאנג גורם לתקיעות בזרימת כוח החיים, הצ'י, ומביא להתפתחות כאבים ומחלות.

ניתן להשפיע ולאזן את זרימת הצ'י במרידיאנים באמצעות החדרת מחט אל נקודות הדיקור. החדרת המחטים מאפשרת להסדיר מחדש את הצ'י: ניתן להחליש או להגביר את זרימתו ואף לכוון אותו מחדש על פי הצורך. כתוצאה מכך, מתאזנת פעילותם האנרגטית והמטבולית של האיברים הפנימיים. הדיקור הסיני משקם את זרימת הצ'י, מחדש את האיזון בין הין ליאנג ומחזיר את ההרמוניה לגוף.

לפי ההסבר המדעי המודרני, הדיקור הסיני גורם למגוון רחב של תהליכים בגוף. החדרתן של המחטים אל נקודת הדיקור גורמת לגירוי סיבי העצב. אילו שולחים מסרים דרך חוט השידרה אל איזור ההיפותלמוס שבמוח, אשר בתגובה מתחיל בשחרור מוגבר של משככי הכאב הטבעיים של הגוף – האנדורפינים. מחקרים הוכיחו שהדיקור הסיני גורם גם לשחרור של מוליך עצבי (ניאורוטרנסימטר) הנקרא סרוטונין, הממלא תפקיד ראשי בתחושות ורגשות הקשורים למצב הרוח, וכן לשחרור קורטיזול, המטפל בדלקות. חומרים כימיים המשוחררים אל תוך הגוף כתוצאה מהדיקור גורמים לשחרורם של הורמונים וחומרים כימיים אחרים נוספים המשפיעים על יכולת הבקרה והוויסות הפנימי בתוך הגוף.

שינויים ביוכימיים אילו הנגרמים כתוצאה מהדיקור מגרים וממריצים את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף ולפיכך מסייעים בשיכוך כאב, תיקון תאי גוף פגועים, חיזוק המערכת החיסונית ושיפור מצב הרוח.

 

 

 

 

 

"Health is the proper relationship between microcosm, which is man, and the macrocosm, which is the universe. Disease is a disruption of this relationship."

Dr. Yeshe Donden, physician to the Dalai Lama